Treasurers’ Committee

Continuing committee

Members

Patrick Brown - Chair/président(e)
Ex officio 
2023-06-30
Alexandre Bouchard-Coté
Ex officio 
2024-06-30
Shu Li
Ex officio 
2024-06-30
Brian Franczak
Ex officio 
2024-06-30
Wesley Burr
Ex officio 
2024-06-30
Christian Nambeau
Ex officio 
2022-06-30
Gennady Shaikhet
Ex officio 
2023-06-30
Shirley Mills
Ex officio 
2023-06-30

Terms of Reference

Establishment:

Terms of reference for the Continuing Committee were adopted at the October 2013 Board meeting.

Composition:

The chair is the Treasurer of the SSC. The other members are the treasurers of the sections of the SSC. 

Terms and Duties:

Purpose: 


The Committee considers matters of financial interest to the sections, including workshops, sessions and social events at annual meetings. In particular, the Committee sets the fees for, and approves the shared expenses of, the workshops, and ensures the training of new treasurers of sections. In addition, it examines the budgets of the sections and prepares the financial reports for auditing.


Reporting: 


The Committee reports to the SSC Finance Committee. 


Every year, at its first meeting in the calendar year, the Committee will elect one member to represent it on the Finance Committee, for a term of two years, beginning on July 1 of that year.