Committee on Membership

Continuing committee

Members

Liwen Zou - Chair/président(e)
 
2020-06-30
Bruce Smith
Ex officio 
2019-06-30
Léo Belzile
 
2021-06-30
Zeinab Mashreghi
 
2020-06-30
Bingrui (Cindy) Sun
 
2021-06-30

Terms of Reference

Establishment:

The Committee on Membership was established as a continuing committee by motion of the Board of Directors on 8 June 2003. The composition was revised at the June 2015 Board Meeting.

Composition:

Chair: Appointed by the incoming President.
Membership: The President Elect (ex officio) and three additional members in good standing, appointed by the incoming President.

Terms and Duties:

The mandate of the Committee is to review membership issues and to coordinate recruitment efforts.